poslední aktualizace
20.9.2007

Partneři akce:

logo Walk
Walk Solutions

logo Parlament
Parlament Club


logo vsk
VSK Profi, s.r.o.

logo macerace
Macerace Fuck Metal

hlavní strana deník fotogalerie plán cesty o Islandu výbava video příprava kontakt


Trasa přechodu - 3.část

trasa 3.část

Pátý den cesty bude ve znamení ústupu vlivu pouště Sprengisandur, ale zato zcela ve znamení brodění. Budu totiž z jihovýchodní strany obcházet ledovec Hofsjökul, který zdejší okolí vydatně zásobuje ledovcovými potůčky,potoky, říčkami a řekami. Na programu dne bude celkem šest brodů, z čehož dva přes řeky Fjörðungakvísl a Hreysiskvísl jsou opět zvýrazněny na mapě.

Pořád se budu potulovat směrem jih po neznačené cestě, jež vede v případě nouze souběžně s největší cestou F26, po které jezdí i dvakrát denně autobus. Terénní a pouze dva měsíce v roce. Na vysvětlenou. Den zakončím v krizi v nějaké nepojmenované opuštěné boudě blízko jezera Eyvindarlón a nebo romanticky zastanuju přímo u jeho břehů-místo 05.

Odtávající ledovec Hofsjökul a jeho splazy Múlajökull a Naurhangajökull mne budou i šestý den vydatně zásobovat vodstvem k brodění. V mstech, kde půjdu je docela dobrá změť potoků a řek a očekávám přinejmenším brod přes řeku Eyvindarkvísl hned zrána a pak další tři na mapě neznačené. Budu míjet jezera Kvíslavatn, z nějž teče jedna z fakt velkých řek Þjörsá, pak jezero Þúfuvatn a zakempuju kousek od posledního jezera Stóraverslón.Napojím se přitom na F26 a blízko by měla být zas nějaká nouzová bouda 06.

Sedmý den na mě bude čekat něco podobného jako den předtím, ikdyž asi ne s tolika řekami a brody. Nejhorší co mě čeká je dostat se přes mohutnou řeku Kaldakvísl. Údajně jí má F26 křížit mostem, který ale na mapě není. Nicméně tu není ani vyznačený brod. Na odpověď si budu muset počkat asi až v reálu. No a pak už to bude hezká procházka kolem ohromného jezera Þórisvatn dále na jih.