poslední aktualizace
20.9.2007

Partneři akce:

logo Walk
Walk Solutions

logo Parlament
Parlament Club


logo vsk
VSK Profi, s.r.o.

logo macerace
Macerace Fuck Metal

hlavní strana deník fotogalerie plán cesty o Islandu výbava video příprava kontakt


Trasa přechodu - 5.část

trasa 5.část

Místo noclehu u chaty Hrafntinnusker budu pokračovat dál okolními horami, přejdu okolo malého ledovce Torfajökull a pokochám se úchvatným výhledem do krajiny kolem Þhorsmörku. Při troše dobré viditelnosti mě čeká pohled na sopku Heklu a tři okolní velk ledovce. Slezu ze strmého svahu několik set výškových metrů, opustím četné fumaroly a horké potoky z nichž čpí síra a po přebrození jedné řeky skončím v kempu u krásného jezera Álftavatn (09).

Desatý den cesty mne čekají další tři brody a protože už budu v turisticky frekventované oblasti přejdu dvě řeky po pohodových mostech. Za prvním z nich začíná totální sopečná poušť, kde se vzduch tetelí nad černým pískem, chudák turista se do něj boří po kotníky a sotva si může vychutnat úchvatné sopky kolem. Minu chatu Emstrur, kde končí normální turisti třetí den treku a sešplhám po lanech do hluboké rokle řeky Markarfrlját. Ještě, že tu udělali lávku, protože tohle by se přejít jaksi nedalo. No a pak už mě čeká lehký pochod pohodovou krajinou, parádní brod a vstoupím do země bohů Goðalandu a Thorova lesa Þhorsmörku. Je to jediný zbytek původního lesa na Islandu, ostatní pokáceli lidi a vlivem ovcí a eroze to dopadlo,tak že je chudák Island téměř bez stromů. Na a čeká mě noc pod stanem v kempíku (10).

Poslední den mého přechodu Islandu bude asi fyzicky nejnáročnější. Z údolí Þhorsmörk ve výšce 300 metrů nad mořem se musím vydrápat až do výšky 1100 metrů. Sice budu mít za odměnu nádherné scenérie, ale fuška to bude. Projdu sedlem vzdáleném několik desítek metrů mezi dvěma ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull, minu nouzovou horskou chatu a v dáli uvidím vysněný Atlantský oceán. Hurá z kopce podél řeky Skógá, kde se pokochám desítkami vodopádů a nádhernými roklemi. Vše bude hezky zelené, okouknu místní ovce a ve finále mě čeká sestup po šedesáti metrech výškových plných schodů, abych mohl zespoda vidět jeden z nejkrásnějších islandských vodopádů Skógafoss. Jsem ve Skógaru, kde minu kemp a svůj přechod Islandu zakončím pochodem přes pole až na vytoužený břeh druhého oceánu. Uf, mám to za sebou. Myslím to psaní, přechod Islandu bude asi delší a náročnější...